Sıkça Sorulan Sorular

KLog Server imzaladığı logların Kamu SM onaylı olduğunu nasıl doğrulayabilirim?

KLog Server imzaladığı logların KamuSM onaylı olduğunu, bu amaç için Kamu SM tarafından sunulan doğrulama aracı (Zamane) ile doğrulayabilirsiniz. TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen Kamu SM Zamane, Zaman Damgası İstemci Yazılımı Kullanıcı Dostu Arayüz uygulamasını ücretsiz olarak Kamu SM web sitesinden indirebilir, bilgisayarınıza kurup Zaman Damgası doğrulamasını yapabilirsiniz.

Bu ekran görüntüsü KLog Server ile imzalanan bir log dosyasının doğrulandığını göstermektedir. Görüntünün alt kısmında “Dosya Değişmemiş” ibaresine ve imzalama için kullanılan sertifika bilgilerine dikkat edebilirsiniz.

Zamane yazılımını indirmek için bu bağlantıları kullanabilirsiniz

Windows 32 bit için Kamu SM Zamane, Zaman Damgası İstemci Yazılımı
Windows 64 bit için Kamu SM Zamane, Zaman Damgası İstemci Yazılımı

KLog Server sorunsuz çalışabilmesi için hangi sunuculara bağlantı kurmaktadır?

KLog Server imzalama, lisans kontrolü ve zaman senkronizasyonu aşamasında aşağıdaki adreslere bağlantı kurmaktadır. Bu adreslere herhangi bir tarama olmadan erişim sağlanması gerekiyor.

 • klogserver.com (TCP 80, TCP 443, ve ICMP)
 • kamusm.gov.tr (TCP 80 ve 443)
 • zd.kamusm.gov.tr (TCP 80 ve 443)
 • googleapis.com (TCP 443)
 • google.com (TCP 80 ve 443)

Sanal yapısına sahip olmayan kullanıcılarda nasıl bir yol izlemeliyim?

KLog Server sadece sanal makine olarak sunulmaktadır. Ancak sanal platformuna sahip olmayan ortamlarda kullanılan yöntemleri sizinle paylaşmak isteriz:

 1. Sunucu niteliğinde olan ve her zaman açık tutulan bir bilgisayarda VMware Workstation kullanılabilir. KLog Server yüksek gereksinimlere ihtiyacı olmadığından dolayı bir sorun teşkil etmez. Bu yöntem bilgisayarın kapanma durumu olduğu için KLog Server tarafından önerilmemektedir.
 2. Merkez-şube yapısı bulunuyorsa, loglar merkezde tutulabilir. Bunun için genelde VPN bağlantıları kullanılır.
 3. Bazı bayiler tarafından, KLog Server hizmet olarak, ücret karşılığında bulutta sunulmaktadır. KLog Server çoklu müşteri yapısına sahiptir ve müşterilere web ara yüze erişim dahi sağlanabilir.
 4. Kısıtlı kaynaklar ve uygun maliyete sahip olan sunucu donanımlarına sanal platform ve KLog Server kurulumu yapılabilir.

KLog Server’ın komut satırına nasıl erişebilirim?

Sürüm 2.4.0 ve üzerinde, ağ ayarlarını kontrol etmek ve güncellemek, sorun giderme, var sayılan ayarları geri yüklemek, vb. için admin kullanıcı ile sanal makine konsol’undan bağlanabilirsiniz. Ancak imzalanmadan önceki loglara erişilmemesi için, KLog Server’a tam konsole veya SSH erişimi sağlanmamaktadır.

Admin parolamı unuttuğumda, parolayı nasıl sıfırlayabilirim?

Eğer önceden e-mail sunucusu ayarları ve yönetici e-posta adresini tanımladıysanız, sisteme giriş sayfasında “Parolamı unuttum!” bağlantısı gözükecektir. Bu linke tıkladığınızda, parolasını sıfırlamak istediğiniz kullanıcı isme ve e-posta adresini (daha önceden sistemde tanımlanan adresi) girdiğiniz durumda, parola sıfırlanacak ve e-postanıza gönderilecektir.

Yukarıdaki yöntem dışında, sürüm 2.4.0 ve üzerinde, admin parolasını sıfırlamak için aşağıdaki adımları da izleyebilirsiniz:

 1. KLog Server sanal makinin konsol’una bağlanınız.
 2. Kullanıcı adı ve parola olarak reset giriniz.
 3. Admin parolasını sıfırlamak için EVET yazınız ve Enter’a basınız.

Daha fazla bilgi için: info [at] klogserver [nokta] com