Kullanım Kılavuzu | Temel Yapılandırma

Temel Yapılandırma (Sürüm 2.5.x)

Kılavuzun bu bölümünde kurulumdan sonra yapılması gereken temel ayarlardan bahsedilmiştir:

Ağ Ayarları

KLog Server’ın varsayılan IP adresi 10.10.56.51/24 tür. Eğer bilgisayarınız IP ayarları bu IP aralığında değil, web arayüzüne bağlanabilmek için, önce cihazın IP adresini değiştirmeniz gerekmektedir. Cihazın IP adresini hem web arayüzden hem de konsol arayüzünden değiştirilebilmektedir ancak ilk kurulumdan hemen sonra web arayüze bağlanamıyorsanız, konsol arayüzünden değiştirmek daha kolay olacaktır. KLog Server’ın IP adresini konsol ekranından değiştirmek için Konsol Arayüz – Ağ Ayarları bölümünü gözden geçirebilirsiniz.

Web Arayüze Giriş

IP adresi kendi ağınıza uyumlu bir şekilde ayarladıktan sonra web arayüze bağlanmak için herhangi bir standart tarayıcı programını kullanabilirsiniz. Web arayüze bağlanmak için https://[cihazın IP adresi] adresini kullanabilirsiniz. Web arayüzde halen açık olan bir oturumunuz yoksa login ekranına yönlendirileceksiniz. KLog Server’ın varsayılan kullanıcı adı ve parolası admin/admin olarak tanımlanmıştır. Bu bilgileri kullanarak login ekranından giriş yapabilirsiniz.

Web arayüze ilk defa giriş yapıldığında kullanım şartları gösterilir. Ürünü kullanmak için kullanım şartlarını okumak ve kabul etmek gerekmektedir. Daha sonra kullanım şartlarını gözden geçirmek için, https://[cihazın IP adresi]/kullanimsartlari.php bağlantısına erişebilirsiniz.

Yönetici Hesabı

Web arayüze giriş yaptıktan sonra admin kullanıcı hesabının parolasını güncellemeniz güvenlik açısından tavsiye edilmektedir. Parola değiştirme işlemini “Sistem Ayarları” menüsünde “Kullanıcılar” bölümünden gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Kullanıcı Parolası Değiştirme bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca admin hesabı için email adresi tanımlamanız önerilmektedir. Email adresi bildirim email’leri göndermek için ve parola sıfırlamak için gerekmektedir. Email adresini “Sistem Ayarları” menüsünde “Kullanıcılar” bölümünden gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Kullanıcı Hesabı Düzenleme bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Email Sunucusu Ayarları

Bildirim email’leri gönderilebilmesi için ve web arayüzden parola sıfırlaması için, email sunucu ayarlarının tanımlı olması gerekmektedir. Bundan dolayı kurulumdan sonra email sunucusunun ayarları tanımlamanız tavsiye olunur. Email sunucusunun ayarları “Sistem Ayarları” menüsünde “Email Sunucusu” bölümünden yapılmaktadır. Daha fazla bilgi için Email Sunucusu bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Bildirim Seçenekleri

KLog Server çeşitli olaylar gerçekleştiğinde sistem yöneticisine bilgilendirme email’i atma özelliğine sahiptir. Bu bildirim mekanizması ortaya çıkacak sorunlardan haberdar olmak ve sorunların giderilmesi açısından çok önemlidir. Bundan dolayı kurulumdan sonra bildirim ayarlarını tanımlamanız tavsiye olunur. Bildirim seçenekleri “Tercihler” menüsünde “Bildirim Seçenekleri” bölümünden yapılmaktadır. Daha fazla bilgi için Bildirim Seçenekleri bölümünü ziyaret edebilirsiniz.